Hatay'da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü

HATAY (08.03.2009) - Antakya' da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için bir araya gelen Demokratik Gençlik Hareketi, Halk Cepheli Kadınlar ve Alınteri bir basın açıklaması gerçekleşti.

 Eylem saat 13.00 de Ulus Meydanı’nda bir araya gelen kurumlar ile 8 Mart’a ilişkin kısa bir konuşma gerçekleştirdi. Yapılan konuşmalarda 8 Mart’ın sıradan bir kadınlar günü olmadığı, bugün kan ve can pahasına kazanılan Dünya Emekçi Kadınlar günü olarak bilinmesi gerektiği ülkemizde de bu anlam ve amaç doğrultusunda kutlanması gerektiği vurgusu yapıldı. Ardından “8 Mart kızıldır, kadındır”, “8 Mart ruhuyla atıl kavgaya”, “şan olsun 8 Mart'ı yaratanlara”, “kadın-erkek el ele özgürleşmeye” sloganları ile basın metnini kurumlar adına bir temsilci okudu.

Yapılan açıklamada “Yıl 8 Mart 1857, burası Chicago dokuma fabrikası... Dünyada ilk kez Kadınlar haklarını almak için greve başlıyor. Direnişe geçiyor. 40 bin kadın, 40 bin işçi... Fabrikadalar... Fabrika binlerce polis tarafından kuşatılmış, içerden sloganlar, marşlar, halk ezgileri yükseliyor. Yürekler tetikte... Bilekler tetikte... Fabrikadan dumanlar alevler yükseliyor... Dışarısı kuşatılmış 8 saatlik iş günü istiyor 14 saat çalışan kadınlar... “Eşit işe eşit ücret” istiyorlar, erkeklerle aynı koşullarda çalışan ancak yarı maaş alan kadınlar... O gün binlerce insanın gözü önünde polisin kundakladığı fabrikada 119 kadın yakılarak öldürülüyor...

Yıl 1910... Burası Danimarka Kopenhag 2. Enternasyonal kadın konferansındayız. Sosyalist önder Clara Zetkin 8 Mart’ın Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilan edilmesini öneriyor ve bütün salon ayakta alkışlayarak onaylıyor bu öneriyi. Ve o günden bugüne her 8 Mart ta işçi-emekçi kadınlar geçmişten gelen toplumsal konumlarını değiştirmek, artık köle kalmak istemediklerini haykırmak için sokaklara çıktıkları mücadeleyi yükselttikleri bir gün olarak tarihe geçti... İfadelerinin yanı sıra bölgemizde yaşanan sorunlara ilişkin ise “Bölgeden Arabistan, Suriye gibi ülkelere çalışmaya giden işçilerin geride bıraktığı eşi ve çocuklarının hem yaşamlarını eşinden uzak olarak sürdürmesi, hem de kendi yaşamlarının devamı için tarlalarda ücretli işçi olarak çalışması ve aynı zaman da, çocuklarının bakım ihtiyaçlarını üstlenmesi, sistemin çarpıklığını kadın üzerindeki sömürüyü gösteren bir tablo ortaya çıkarıyor... Bizler Devrimci 8 Mart bileşenleri olarak diyoruz ki; Kadının üzerindeki lanetli örtüye bir örtü daha ekleyen insanlığa açlık, sefalet ve zulümden başka hiç bir şey vermeyen kapitalist sisteme karşı, emekçi kadınlar da ancak ve ancak devrim, demokrasi, bağımsızlık ve sosyalizm mücadelesini yükselterek kurtulacaklardır!” cümlelerine yer verildi.

Basın açıklamasının ardından MKP dava tutsağı Özlem Aydın’ın hapishaneden yazdığı, kadınlara ilişkin şiiri okundu.

Epik Sanat ve Tiyatro Topluluğu’nun kadınların medya da algılanması üzerine yaptığı skeç izleyenler tarafından ilgiyle izlendi.

Davul-zurna eşliğinde çekilen halaylar ile atılan sloganlarla eylem son buldu.

DGH eylemde ve öncesinde yaptığı bildiri dağıtımlarıyla perspektifini kitlelere sunmuştur.

 

www.demokratikgenclikhareketi.org | Demokratik Gençlik Hareketi Resmi İnternet Sitesi